Asset Publisher Asset Publisher

Tablica 47 - Zasady poszanowania lasu

ZASADY POSZANOWANIA LASU

 

Wchodząc do lasu, powinniśmy uszanować jego naturalne piękno i wszystko to co w nim żyje. Niestety nie zawsze o tym pamiętamy, że jesteśmy tutaj tylko gośćmi i powinniśmy zachować to miejsce takim stanie w jakie je zastaliśmy.

  • Ogień-największy wróg lasu.

Największym zagrożeniem dla lasu jest pożar. Prawo zabrania palenia ognia w lesie, więc pod żadnym pozorem nie powinniśmy tego robić!

 

  • Śmieci

Wyrzucanie śmieci w lesie jest najgorszym przejawem braku poszanowania dla przyrody. Pozostawione śmieci rozkładają się przez długie lata, niszcząc tym samym ekosystem.

 

  • Dokarmianie zwierząt

Nasze jedzenie nie jest zdrowe dla dzikich zwierząt, może im bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jeśli decydujemy się na ich dokarmianie, to tylko przez służby leśne, które podają im do paśników specjalnie wyhodowaną żywność ekologiczną.

 

  • Auto w lesie

Wjeżdżając samochodem do lasu, musimy wiedzieć, że nie tylko narażamy się na mandat karny, ale i zatruwamy środowisko spalinami. Zgodnie z prawem po drogach leśnych nie wolno poruszać się żadnym pojazdem wyposażonym w silnik.

 

  • Z psem zawsze na smyczy

Spacerując z psem po lesie, musimy pamiętać ,że nawet tutaj nasz pupil musi być pod kontrolą. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć co zrobi nasz pupil, dlatego nie spuszczamy go ze smyczy.

 

  • Spotkanie z dzikim zwierzęciem

Nie należy przenosić dzikich zwierząt w inne miejsca, dotykać, głaskać, ani zabierać do domu. Nie wolno też niszczyć jaj gniazdujących ptaków, mrowisk i wykopanych nor. Nie wolno ich też bez powodu płoszyć. Jeśli spotkasz dzikie zwierzę po prosu się po cichu oddal z tego miejsca.