Asset Publisher Asset Publisher

Zasoby leśne Nadleśnictwa Bydgoszcz

Lesistość terenu w w obszarze działania Nadleśnictwa Bydgoszcz ze względu na zwarty kompleks leśny Puszczy Bydgoskiej przyjmuje wartości znacznie wyższe od średniej europejskiej.

          Polska   należy   do   grupy   krajów   o   największej  powierzchni  lasów  w  Europie -  po Francji,  Niemczech i Ukrainie.  Lesistość Polski, mierzona jako stosunek procentowy powierzchni lasów do powierzchni lądowej wynosi 30,8%. Jest ona niższa od europejskiej średniej (33,8%).

          Porównując lesistość w obszarze działania Nadleśnictwa Bydgoszcz do wskaźników dotyczących całych polskich lasów można zauważyć, że ze względu na zwarty kompleks leśny Puszczy Bydgoskiej oraz małą powierzchnię polną w zasięgu administracyjnym nadleśnictwa cecha ta przyjmuje wartości znacznie wyższe od średniej europejskiej:

  • w zasięgu nadleśnictwa na terenie miasta Bydgoszczy: 61,0%;
  • w zasięgu nadleśnictwa na terenie powiatu bydgoskiego: 39,7%;
  • w zasięgu nadlesnictwa na terenie powiatu nakielskiego: 53,2%,

Średnio dla całego zasięgu działania nadleśnictwa: 43,5%.  

          Według "Raportu o stanie lasów Europy" z 2007 roku średnia dla Polski zasobność lasów w drewno wynosi około 206 m3/ha i jest prawie dwukrotnie wyższa od przeciętnej dla całej Europy zasobności 106 m3/ha (nie uwzględniającej zasobów drzewnych Niemiec i Szwajcarii). Przeciętna zasobność drzewostanów w lasach Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe jest dwukrotnie wyższa niż w lasach prywatnych i gminnych. Sposób prowadzenia w Polsce gospodarki leśnej, a także skuteczność działań w dziedzinie ochrony ekosystemów i zachowania różnorodności biologicznej są w Europie wysoko oceniane. Na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe leży duża część obszarów Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000.