Asset Publisher Asset Publisher

Poznaj "Las do góry nogami" w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy

Czy wiesz, że nietoperz jest w stanie zjeść w ciągu jednej nocy nawet 3 tys. uprzykrzających nam życie komarów i meszek? Czy zdajesz sobie sprawę, że możesz delektować się smakiem bananów czy mango właśnie dzięki zapylającym te rośliny nietoperzom? Czy wiesz, że serce nietoperzy podczas hibernacji bije zaledwie kilka razy na minutę? Te i wiele innych ciekawostek poznasz podczas organizowanej przez Lasy Państwowe akcji "Las do góry nogami" w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy.

Na świecie żyje ok. 1400 gatunków nietoperzy. W Polsce jest ich 28 i wszystkie są pod ochroną. Lasy Państwowe, współpracując z różnymi partnerami,  dodatkowo podejmują działania na rzecz ochrony tych wyjątkowych zwierząt m.in. budując specjalnie zaprojektowane schronienia, zabezpieczając miejsca naturalnych zimowisk, biorąc udział w regularnych akcjach liczenia zimujących osobników.

- Chcemy upowszechniać wiedzę o polskich gatunkach nietoperzy, ale także pokazać, jak ważne dla zdrowia naszych ekosystemów są te często wzbudzające niepokój ssaki – mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych. - Akcja „Las do góry nogami” to nasz wkład w rozbudzanie wrażliwości przyrodniczej społeczeństwa – dodaje.

Międzynarodowa Noc Nietoperzy organizowana jest co roku w ostatni weekend sierpnia w ramach międzynarodowego porozumienia EUROBATS, mającego na celu ochronę europejskich populacji nietoperzy. Akcja edukacyjna Lasów Państwowych „Las do góry nogami” odbędzie się w kilkudziesięciu nadleśnictwach w Polsce w ostatnim tygodniu sierpnia. Zaplanowaliśmy organizację warsztatów, spacery przyrodnicze, zajęcia edukacyjne z chiropterologami i inne aktywności, podczas których odkryjemy sekrety nietoperzy.

Lasy Państwowe zachęcają wszystkich do zanurzenia się w tajemniczy, nocny świat nietoperzy i odkrycia, jak wiele znaczą dla naszej przyrody te fascynujące ssaki. To okazja, by spojrzeć na las i jego mieszkańców z zupełnie nowej perspektywy – do góry nogami!

 


Jedna z grup schronów dla nietoperzy na terenie naszego nadleśnictwa (fot. M. Sykut).

Nadleśnictwo Bydgoszcz od roku 2013 prowadzi działania na rzecz nietoperzy. Polegają one na montowaniu i czyszczeniu budek (całorocznych schronów) dla nietoperzy oraz na prowadzeniu monitoringu biologicznego ich zasiedlenia. Do naszych działań zaliczyć można również pieczę nad trzema obiektami pomilitarnymi, które zostały przez nas przejęte, a następnie zamienione w schronienia dla tych zwierzat.


Mieszkańcy schonu są w dobrej kondycji (fot. M. Sykut).

Podczas ostatniej kontroli schronów dla nietoperzy wywieszonych na terenie Nadleśnictwa Bydgoszcz odnotowano obecność 5 gatunków nietoperzy w łącznej liczbie 539 osobników. Kontrola 363 budek była prowadzona przez specjalistę chiropterologa, w okresie migracji nietoperzy z kryjówek zimowych do letnich, przed okresem rozrodu. Stwierdzonym dominującym gatunkiem był Nocek Natterera - 267 szt. osobników, co stanowiło połowę składu gatunkowego oznaczonych nietoperzy. Subdominantem był Borowiec wielki – 184 szt. osobników co odpowiadało 34%. Zaobserwowano również 51 nietoperzy z rodzaju Karlik i 23 osobników Gacka brunatnego w leśnictwie Lipniki i Białe Błota. W jednej z budek stwierdzono obecność 14 osobników Nocka rudego.