Wydawca treści Wydawca treści

Plan cięć w lasach Nadleśnictwa Bydgoszcz na 2021 rok

W związku z tym, że w przestrzeni publicznej pojawiają się różne opracowania dotyczące naszych lasów, przedstawiamy mapę cięć rębnych w 2021 roku.

 Cięcia rębne, to takie, po których zostaje powierzchnia leśna, czasowo pozbawiona drzew. Realizuje się je w lasach, które są już na tyle stare, że zaczynają się w nich procesy obumierania. Na mapie zaznaczone są one na brązowo – powierzchnia około 3 ha oraz na różowo powierzchnia około 1,50 ha.

 W 2021 roku Nadleśnictwo Bydgoszcz wytnie takich pozycji na powierzchni 138 ha. Jest to niecały 1 % powierzchni leśnej nadleśnictwa. Cała ta powierzchnia zostanie ponownie obsadzona lasem w latach 2022 do 2024. Z cięć tych pozyskamy 31 tys. m3 drewna. W większości będzie to drewno wielkowymiarowe – konstrukcyjne (18 tys. m3). Z tego drewna można zbudować około 180 domów. Część drewna będzie przeznaczona na produkcję papieru – to około 6 tys. m3. Około 1,6 tys. m3 drewna zakupią firmy produkujące galanterie ogrodową – płotki, pergole itp. I wreszcie około 5 tys. m3 zostanie przeznaczone na produkcje płyt, z których powstaną między innymi podłogi i meble. Na drewno energetyczne przeznaczymy około 1,3 tys. m3 drewna małowymiarowego (gałęzie), które pozyskujemy z cięć rębnych i stanowi ono około 4 % pozyskanego drewna.

Mapa nadleśnictwa z zaznaczonymi obszarami zrębów