Asset Publisher Asset Publisher

Plan cięć w lasach Nadleśnictwa Bydgoszcz na 2025 rok

Jak co roku przedstawiamy aktualne mapy z zaznaczonymi powierzchniami pododdziałów w których będą realizowane cięcia trzebieżowe i rębne w 2025 roku.  Całość pozyskania w tym roku będzie niższa od etatu i wyniesie 70 tys. m3. W roku 2024 wycięliśmy prawie 110 tys. m3 z czego aż 33 tys. m3 pod realizację drogi S10 i DK25.

Przypominamy, że cięcia rębne, to takie, po których zostaje powierzchnia czasowo pozbawiona drzew. Realizuje się je w lasach, które są już na tyle stare, że zaczynają się w nich procesy obumierania i często połączone są z przebudową jego składu gatunkowego. W krótkim czasie ponownie pojawi się tam młody las, posadzony rękami pracowników leśnych lub siłami natury – odnowienie naturalne.

Na mapie są one oznaczone, w zależności od rodzaju rębni, na pomarańczowo, niebiesko i różowo. Nie oznacza to, że cała zaznaczona powierzchnia zostanie wycięta: w rębni I (pomarańczowej) wycinamy maksymalnie około 3 ha, w rębniach złożonych (niebieski i różowy) maksymalnie 1 do 2 ha.

Trzebieże (kolor zielony na mapie) polegają na usunięciu pojedynczych drzew. Maksymalnie 20 %, a w naszych lasach w większości 10 % czyli co dziesiąte drzewo. 

Jak od wielu lat leśnicy Nadleśnictwa Bydgoszcz starają się pogodzić konieczność zaspokojenia potrzeb społeczeństwa na zakup drewna z zachowaniem w jak najlepszym stanie lasów będących pod naszą opieką. Tak aby mogły one spełniać swoją rolę przyrodniczą i społeczną. Jak co roku drewno z naszych lasów trafi do okolicznych przedsiębiorstw, które wykonają z nich wszystkie rodzaje produktów drzewnych zużywanych przez społeczeństwo. Połowa tego drewna będzie zużyte na produkcję papieru, około 40 % to drewno konstrukcyjne, z którego będzie można wykonać około 400 domów. Najmniejszą ilość stanowi drewno małowymiarowe (o grubości poniżej 7 cm), które jest używane głownie na zrębki (płyty wiórowe) oraz opał.

W związku z pracami nad nowymi rodzajami powierzchni ochronnych zakres cięć może ulec zmianie, to znaczy zostać przeniesiony w inne miejsce leśnictwa lub zostać zmieniony rodzaj rębni.

Wszystkich Państwa zainteresowanych bardziej szczegółowymi informacjami zapraszamy do siedziby Nadleśnictwa Bydgoszcz. Z radością odpowiemy na nurtujące Was pytania!