Asset Publisher
Lasy społeczne w Nadleśnictwie Bydgoszcz
Od wielu lat lasy Nadleśnictwa Bydgoszcz pełniły funkcje społeczne. To w nich mieszkańcy Bydgoszczy i okolicznych miejscowości spędzali czas wolny, organizowali różnego typu zawody rekreacyjne i sportowe. W odpowiedzi na oczekiwania lokalnej społeczności nasze lasy zostały przez lata wyposażone w infrastrukturę ułatwiającą korzystanie z nich. To liczne parkingi, ścieżki rowerowe, konne, piesze. Dużą rolę w korzystaniu z lasu pełnią również ścieżki edukacyjne. Wszystkie leśne obiekty turystyczno - edukacyjne wyposażone są w tablice informacyjne, kosze i ławki.
W 2023 w ramach konsultacji z Zespołem Lokalnej Współpracy powołaliśmy do życia tzw. „Lasy Społeczne”. To obszar, na którym prowadzimy ograniczoną gospodarkę leśną. Całość działań jest podporządkowana ochronie krajobrazu i możliwości pełnego korzystania z uroków lasu przez społeczeństwo. Takich lasów wyznaczono 4158 ha.
W 2024 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska zainicjowało wyznaczenie obszarów wokół dużych miast do utworzenia strefy lasów o podwyższonej funkcji społecznej przy aglomeracjach miejskich. Dotyczyło to również miasta Bydgoszczy. W procesie konsultacji z samorządami, stowarzyszeniami oraz mieszkańcami wyznaczono na nowo tereny leśne Nadleśnictwa Bydgoszcz które będą miały podwyższona funkcję społeczną. Realizacja zadań gospodarki leśnej będzie się opierała na opracowanych w trakcie ogólnopolskiej narady o lasach wytycznych. Zespół wyznaczył ponad 4800 ha lasów o podwyższonej funkcji społecznej w Nadleśnictwie Bydgoszcz i przyjął, że na większość z nich będzie prowadzona gospodarka leśna według ww. wytycznych jako modyfikacja. Oznacza to, że dopuszczono możliwość pozyskania drewna pod warunkiem spełnienia wielu kryteriów. Na załączonej mapie przedstawiamy tereny uznane w trackie prac konsultacyjnych za lasy o podwyższonej funkcji społecznej. Aktualnie czekamy na zatwierdzenie tych prac przez MKiŚ.