Asset Publisher
Tablica 17 - Od nasionka do drzewa
Sosna zwyczajna, nasze najpospolitsze drzewo, w naturze rozmnaża się za pomocą nasion. Na jej gałązkach w maju i czerwcu wyrastają kwiaty żeńskie – w szczytowej części korony i kwiaty męskie - w dolnej części korony. Wczesnym latem, czasem już w maju następuje pylenie sosny, które jest tak obfite, że żółtym pyłkiem obsypuje wszystko dookoła.
Na kwiatach żeńskich przez trzy lata rozwijają się szyszki z nasionami. Na wiosnę trzeciego roku nasiona wysypują się z szyszki i przy pomocy wiatru, dzięki skrzydełkom są rozsiewane po okolicy. Jeśli uda im się trafić na odpowiednie warunki, kiełkują już w tym samym roku.
W roku urodzaju, sosna wytwarza nawet do 3 milionów nasion na 1 ha. Leśnik wykorzystuje ten naturalny proces i wspomaga jej rozmnażanie poprzez właściwe przygotowanie lasu i gleby na przywitanie nowych pokoleń.
Leśnicy nauczyli się jak skracać naturalny proces rozrodu sosny. Pozyskują oni co roku nasiona, wyłuszczają je z szyszek i sieją w szkółkach leśnych. Kiedy powstaną z nich roczne sadzonki, jadą do lasu, gdzie sadzą je na powierzchniach leśnych (odnowienia) lub w miejscach gdzie las zaczyna dopiero swoje życie (zalesienia).