Asset Publisher Asset Publisher

Dróżnik Edward

       Na terenie Nadleśnictwa Bydgoszcz, w Leśnictwie Lipniki,  na skraju lasu w bliskim sąsiedztwie torów kolejowych relacji Bydgoszcz-Wągrowiec rośnie przepiękny dąb szypułkowy. Dzięki swojej monumentalnej budowie nikt nie jest w stanie przejść koło niego obojętnie. Drzewo ma obwód 330 cm mierzony na wysokości 1,30 m, a jego wiek szacowany jest na około 130 lat. Zachwyca nas niezmiennie swoją dostojnością, dlatego postanowiliśmy zgłosić nasz dąb, aby został uznany za pomnik przyrody.

     Serdecznie dziękujemy Wszystkim, którzy wzięli udział udziału w wyborze imienia dla dębu, który  odbył się na Facebooku Nadleśnictwa Bydgoszcz https://www.facebook.com/nadlesnictwobydgoszcz.  Po zaciętej walce, i wielu ciekawych pomysłach, na prowadzenie wysunęły się dwie propozycje. Spodobało się Państwu zarówno imię Edward, jak i nazwa Dróżnik.  Nadleśniczy pogodził obie propozycje i w tak właśnie powstał "Dróżnik Edward"!

     Dróżnikiem nazywamy pracownika kolei, którego zadaniem jest przede wszystkim zapewnianie bezpieczeństwa w transporcie kolejowym, przez obsługę przejazdów kolejowo-drogowych i przejść dla pieszych. Imię Edward zostało wybrane na cześć Edvarda Muncha - twórcy obrazu "Krzyk" namalowanego w 1893 r., norweskiego malarza i grafika uznawanego za jednego z prekursorów ekspresjonizmu.

      "Dróżnik Edward" nie jest jedynym okazowym drzewem na naszym terenie, którym możemy się pochwalić, ponieważ pielęgnujemy 10 uznanych pomników przyrody oraz grupy drzew będące pomnikami i jeden pomnik powierzchniowy. Ponadto jest szansa, że z naszego terenu zostanie uznany również jako pomnik przyrody wiąz rosnący również na terenie Leśnictwa Lipniki. Z niecierpliwością czekamy na rozwój sytuacji, zachęcamy do zwiedzania naszych lasów i podziwiania przyrody.

"Dróżnik Edward" czeka na Państwa pod współrzędnymi: 53°06'09.5″N 17°53'56.8″E,
(lokalizacja dębu na mapie Google).