Asset Publisher Asset Publisher

Zbiór szyszek z drzew stojących

Zima w lasach wbrew pozorom nie jest czasem, w którym tylko pozyskuje się drewno. W tym okresie intensywnie myślimy o przyszłości lasów. O tym, aby w miejsce wyciętych, dojrzałych drzewostanów posadzić nowe sadzonki.

Od początku swego istnienie leśnictwo wspierane jest przez naukę. Jedną z jej dziedzin jest genetyka, na której podstawach opracowano szczegółowe zasady i wytyczne mające na celu wyhodowanie jak najlepszych i najładniejszych sadzonek.

Z tego właśnie powodu, nasiona do produkcji siewek nie zbiera się z byle jakich drzew, ale ze specjalnie wytypowanych drzew i drzewostanów. Na terenie naszego nadleśnictwa lasy takie zajmują 365 hektarów, z czego blisko 24 hektary to szczególnie dorodne tzw. Wyłączone Drzewostany Nasienne. Są to cenne jakościowo lasy, w których szyszki zbiera się wielokrotnie w czasie owocowania drzew. Zbioru szyszek z drzew stojących dokonują specjalistyczne firmy dysponujące umiejętnościami alpinistycznymi i sprzętem pozwalającym na bezpieczną pracę w koronach ponad 20-metrowych sosen. W lutym tego roku w nadleśnictwie zakończył się coroczny zimowy zbiór szyszek. Tegoroczny dobry urodzaj pozwolił nam zgromadzić zapas nasion potrzebny na najbliższe lata.