Asset Publisher Asset Publisher

Blisko 140 zawodników stanęło na starcie pierwszego Maratonu Puszczy Bydgoskiej

Puszcza Bydgoska ze względu na swoje położenie jest miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez mieszkańców miasta. Tereny położone przy jego granicy są wykorzystywane do spacerów, odpoczynku, ale i do uprawiania sportu. Na leśnych duktach często można spotkać biegaczy przemieszczających się pojedynczo bądź w grupkach.

 Atrakcyjnie ukształtowany teren i bliskość miasta postanowili wykorzystać organizatorzy pierwszego „Maratonu Puszczy Bydgoskiej". Wytyczona została ciekawa i zróżnicowana trasa w formie pętli, wiodąca po odcinkach płaskich, ale i po wydmach.  Uczestnicy biegu mogli wybierać między trzema dystansami, półmaratonem, maratonem i ultra. Ci ostatni musieli pokonać w terenie ponad 64 km.

W niedzielny poranek, 18 września na starcie zawodów objętych patronatem Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, stanęło blisko 140 zawodników. Większość z nich rywalizowało na dystansie półmaratonu, jednak nie zabrakło śmiałków i na dwa dłuższe dystanse.  Do rywalizacji przystąpiły również dzieci, dla których przygotowane zostały specjalne, krótkie odcinki, na których maluchy mogły sprawdzić, które z nich biega najszybciej.  To ze wszech miar słuszna inicjatywa. Czas spędzony aktywnie w lesie wraz z rodzicami, z pewnością zostanie na długo zapamiętany.

Po niecałej półtorej godzinie od startu, na metę wbiegł pierwszy uczestnik półmaratonu. Zwycięzcą półmaratonu został Maciej Szymański z Bydgoszczy. Najszybszą kobietą na tym dystansie okazała się Wioletta Palacz również z Bydgoszczy. Puchar ufundowany przez Dyrektora RDLP w Toruniu trafił do rąk najlepszego maratończyka, którym okazał się Grzegorz Cyganek z Bydgoszczy. Spośród 26 zawodników, którzy wystartowali w dystansie Ultra 64+, bieg ukończyło 21, a najlepszym czasem mógł pochwalić się Jakub Śleziak z Siemianowic Śląskich. Wszyscy kończący bieg otrzymywali pamiątkowe medale wykonane z surowca, którego w jest Puszczy Bydgoskiej pod dostatkiem, drewna. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali z rąk organizatorów nagrody, wśród których były również sadzonki ze szkółki w Białych Błotach.

Pierwszy „Maraton Puszczy Bydgoskiej" został bardzo pozytywnie przyjęty przez biegaczy. Było to coś innego niż rozgrywane licznie biegi uliczne. Pozostaje mieć nadzieję, że i w kolejnych latach Puszcza Bydgoska będzie gościła uczestników „Maratonu".