Asset Publisher Asset Publisher

Lasy szeroko otwarte

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa Lasy Państwowe rozpoczęły w 2012 roku, wdrażanie programu "Aktywne udostępnianie lasu"

Zwiększająca się z każdym rokiem świadomość dobroczynnego odziaływania ruchu oraz moda na aktywny tryb życia, spowodowały, że co raz więcej ludzi uprawia różne dyscypliny sportu. Najdynamiczniej rozwijającą się grupą sportowców amatorów są biegacze.  Tereny leśne otaczające duże miasta, jak również osiedla domków jednorodzinnych, są naturalnym i niejako oczywistym terenem do aktywnego spędzania czasu. Nieograniczony dostęp i rozwój infrastruktury, powodują, że podmiejskie lasy są, co raz liczniej odwiedzane przez szukających wypoczynku.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa Lasy Państwowe rozpoczęły w 2012 roku wdrażanie programu "Aktywne udostępnianie lasu". W jego ramach na terenach leśnych, najczęściej odwiedzanych przez turystów zaczęły powstawać parkingi i miejsca postoju samochodów.

Właśnie takie miejsce postoju pojazdów zostało utworzone przy drodze lokalnej łączącej miejscowości Trzciniec i Ciele. Droga ta, a właściwie wybudowana przy niej gładka i równa, asfaltowa ścieżka rowerowa, jest w okresie wiosenno-jesiennym tłumnie odwiedzana, przez biegaczy, rolkarzy i rowerzystów. Do tej pory parkowali oni swoje samochody na poboczu. Teraz dzięki naszej inwestycji, mają oni możliwość zaparkowania pojazdu na wyznaczonym miejscu i założenia rolek, czy butów biegowych siedząc na wygodnych ławkach. Mamy nadzieję, że również zgodnie ze swoim przeznaczeniem będą wykorzystywane kosze do segregacji odpadów.

W planach na kolejny rok, jest doposażenie miejsca postoju w funkcjonalny stojak na rowery, tak by również cykliści mogli skorzystać z parkingu.

Niezwykle popularnym sposobem aktywnego wypoczynku, jest również Nordic Walking. Maszerujących z kijkami często spotkać można w podmiejskich lasach. Wykorzystując popularność tej formy spędzania wolnego czasu, Stowarzyszenie Partnerstwo dla Krajny i Pałuk w ramach programu  "Piechotą przez Bory tucholskie Krajnę i Pałuki", wytyczyła i oznakowała w zachodniej części Nadleśnictwa Bydgoszcz, dwie trasy, na których można uprawiać nordic walking. W połowie każdej z nich usytuowana została wiata z ławami i stołem, przy której można usiąść, odpocząć i nabrać sił do dalszego marszu. W połowie listopada nastąpiło otwarcie trasy wiodącej z miejscowości Gorzeń, do Potulic.

Wszystkich spragnionych aktywnego wypoczynku, zapraszamy do zatrzymywania się na leśnych parkingach i korzystania z tras i ścieżek znajdujących się na terenie Lasów państwowych.