Asset Publisher Asset Publisher

Już niedługo światła zaczarują Toruń

W dniach 17-21 sierpnia br. odbędzie się w Toruniu Bella Skyway Festival – wydarzenie kulturalne, które poprzez instalacje świetlne rozpromieni architekturę i przyrodę Starego Miasta.

Organizator Toruńska Agenda Kulturalna i Mój Toruń wyznaczył strefy, w których będą prezentowane iluminacje. W strefie Magicznej Doliny Marzeń, która w całości będzie poświęcona tematyce przyrodniczej, nie mogło zabraknąć leśników. Dzięki zaproszeniu do udziału w tym ważnym artystycznym wydarzeniu, znaleźliśmy się w gronie znaczących Partnerów, takich jak Walt Disney Company.


Co przygotują leśnicy?


Leśnicy Kujaw i Pomorza będą w sposób wizualny promować lasy regionu. W magicznej Dolinie Marzeń na ekranie kinowym będzie wyświetlana diaporama pt. TAJEMNICE LASU. Jest to spektakl audiowizualny, który tworzą zdjęcia naszego kolegi, leśnika Łukasza Gwiździela, utytułowanego fotografa przyrody. Postaramy się również, by słynne niedźwiedzie strzegące wejścia do budynku RDLP w Toruniu na ten czas prezentowały się w pięknym świetle. Oczywiście czekamy na odwiedzających festiwal przy naszym stoisku, które będzie w strefie ekologicznej w Dolinie Marzeń. Gry, zabawy, quizy dla każdego oraz nagrody, a wśród nich sadzonki drzew leśnych. Przyjdź, odpowiedz na pytanie związane z lasem i wygraj własne drzewo!
Bella Skyway Festival to przede wszystkim doznania artystyczne, ale w tym roku na Nowym Rynku w Toruniu będzie również coś dla ciała, czyli strefa z food truck’ami. Wśród nich będzie także samochód z pysznym  i zdrowym jedzeniem z lasu. Food truck „Dobre z Lasu” będzie oferował na przykład hamburgera z dziczyzną i żurek z kiełbasą z dzika. 100% mięsa o wysokich walorach smakowych i atutach zdrowotnych. Takie produkty prosto z lasu dowodzą trwale zrównoważonego gospodarowania zasobami przyrodniczymi, a co za tym idzie zaspokajaniem potrzeb ludzi przy jednoczesnym poszanowaniu przyrody.


Dlaczego będziemy?


Polskie lasy są jednymi z najlepiej prowadzonych i chronionych na świecie. Czy jest w takim razie potrzeba opieki nad lasami przez leśników? Zdecydowanie tak, ponieważ przyroda to bogactwo gatunków i elementów krajobrazu, powiązanych przez dynamiczne procesy. Aby zachować równowagę w tej skomplikowanej strukturze między człowiekiem a lasem, potrzebni są leśnicy. Dlatego będziemy również na Bella Skyway Festival! Zapraszamy do rozmów o lasach i gospodarce leśnej, o tym jak wyglądały lasy jeszcze kilkadziesiąt lat temu, a jak zmieniła się przez ten czas nasza praca. Dzięki niej, od ponad 70 lat lasów w Polsce systematycznie przybywa! Aktualnie lesistość kraju wynosi 30%. Wzrasta także zasobność polskich lasów, czyli ilość drewna w lasach. Jeszcze dziesięć lat temu na 1 hektarze lasu było ponad 260 metrów sześciennych drewna. Dzisiaj jest go już 290 metrów sześciennych. W całej Polsce w lasach państwowych aktualnie jest zgromadzone ponad 2 miliardy metrów sześciennych najlepszego surowca, który jest w pełni odnawialny. Dbamy również o różnorodność gatunkową, przywracamy gatunki zagrożone, dbamy o te, które wymagają pomocy. Nie pozwalamy wodzie odpłynąć z lasu – od lat realizujemy zadania z zakresu małej retencji, by hamować niedobory wody w przyrodzie. I na koniec warto wspomnieć o tym, że dbamy o klimat. Wszystkie lasy, by rosnąć pochłaniają dwutlenek węgla. Pielęgnując i powiększając polskie lasy ograniczamy niekorzystne działanie gazów klimatycznych. Zapraszamy do rozmowy na te i wiele innych tematów.


Czekają niespodzianki


Zapraszamy nie tylko do odwiedzenia naszego stoiska w Dolinie Marzeń, ale również zaglądania na funpage Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu na Facebook’u. Będziemy mieć dla Was konkursy, w których czekają wartościowe nagrody. Zapraszamy na Bella Skyway Festival.