Asset Publisher Asset Publisher

1000 drzew na minutę

Wiosna to w lasach okres wytężonej pracy. Na przygotowanych jesienią powierzchniach trzeba w krótkim czasie posadzić setki tysięcy nowych sadzonek.

Nim jednak trafią one na uprawę, muszą zostać wyjęte ze szkółek. Na szkółce w Białych Błotach na potrzeby tegorocznych odnowień wyhodowane zostało blisko 1,5 miliona sadzonek drzew i krzewów. Ze względu na warunki siedliskowe panujące na terenie Nadleśnictwa Bydgoszcz, są to głównie sosna, brzoza, modrzew i dąb bezszypułkowy. Nie zapominamy jednak o gatunkach domieszkowych, czy takich, które mają większe wymagania odnośnie siedliska.

Jednym z zadań stawianych przed Lasami Państwowymi jest edukacja leśna społeczeństwa. Szczególnie ważna na terenach podmiejskich, gdzie bezpośredni kontakt z przyrodą i pracą leśników teoretycznie jest, ale ich obraz często jest wypaczony. Okres wiosennych odnowień jest doskonalą okazją do pokazania „na żywo", na czym polega ten etap gospodarki leśnej. Z takiej okazji skwapliwie korzystamy. W chłodny czwartkowy poranek na zrąb w leśnictwie Białe Błota zawitała wesoła gromada trzecioklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 35 w Bydgoszczy. Dzieci po godzinnym spacerze ze szkoły i przerwie na posiłek, z entuzjazmem ustawiły się w kolejkę po swój szpadel i sadzonki. Nim jednak zabrały się do sadzenia, zostały poinstruowane że sadzimy „zielonym do góry". Na szczęście w spulchnioną glebę łatwo można było wbić szpadel i puste rządki szybko zaczęły się zazieleniać. Po skończonej pracy na buziach wielu dzieci widać było zmęczenie, ale i radość z własnoręcznego posadzenia kilkudziesięciu sadzonek. Wierzymy, że choć część z nich będzie miło wspominać ten czas, a wysiłek, jaki włożyły w pracę uświadomi im, że las tak naprawdę, co raz rzadziej rośnie zupełnie „sam", bez udziału człowieka. A kto wie, może któreś z nich pójdzie w nasze ślady i rozpocznie naukę, w efekcie której dołączy do grona leśników.

Fragment „swojego lasu" w leśnictwach Białe Błota i Żółwin posadzili również harcerze ze szczepu „Zielona siódemka" i pracownicy PZU wraz z rodzinami. Mimo zmiennej wiosennej aury, sadzenie odbyło się bez przeszkód i nikt nie musiał chronić się przed deszczem. Rodzinne sadzenie tak się spodobało, że część uczestników dopytywała się już o możliwość sadzenia w przyszłym roku.

 Szkoły i inne instytucje, które chciałyby również posadzić swój kawałek lasu, zapraszamy do kontaktu wczesną wiosną przyszłego roku. 

 

Fot. J.Chłąd, A.Kata, M.Włodarczak