Asset Publisher Asset Publisher

#sprzątaMY polskie lasy z Prezydentem

Razem #sprzątaMY polskie lasy

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie na  klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu! W piątek 20 września kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata” w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzataMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie. ,

 

Chętnych do udziału w akcji zapraszamy w trzy miejsca:

1. Leśnictwo Bielice - zbiórka przy skrzyżowaniu ulicy Dąbrowa z czarnym szlakiem i drogą pożarową nr 1  - sprzątamy okolice ulicy Dąbrowa

2. Leśnictwo Białe Błota - zbiórka przy stacji PKP Bydgoszcz Błonie - sprzątamy las między torami, a Aleją Ofiar Hitleryzmu.

3. Leśnictwo Smolno - zbiórka na parkingu naprzeciwko cmentarza w Brzozie Bydgoskiej - sprzątamy las wzdłuż ścieżki rowerowej.

Sprzątanie rozpoczynamy o godzinie 11.30 i potrwa do 13.30

W razie pytań służymy pomocą: Jarosław Chłąd 604-935-706

Zapewniamy worki na śmieci i rękawiczki.

 

Tego samego dnia w pobliżu Broku (Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka) akcje oficjalnie zainauguruje Prezydent RP Andrzej Duda, którywraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprząta fragment Puszczy Białej.

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.