Asset Publisher Asset Publisher

Return to Full Page

Zniszczono piękny, stary bluszcz rosnący na drzewach ekologicznych w lesie społecznym pod Bydgoszczą.

W dniu 7 maja, podczas prowadzonych prac leśnych w leśnictwie Białe Błota, położonym w sąsiedztwie osiedla Miedzyń w Bydgoszczy, leśniczy zauważył, że na drzewach ekologicznych pozostawionych przez leśników w związku z poszanowaniem cennych przyrodniczo gatunków flory, został wycięty bluszcz który do tej pory zdobił enklawę leśną.

Okaz bluszczu rosnącego do tej pory w leśnictwie Białe Błota był już sporych rozmiarów i pięknie rozrastał się na pozostawione w enklawie drzewa ekologiczne. W naturalnych warunkach pędy rośliny mogą dorastać do 20 m długości. Do tej pory, przy zachowaniu zasad zrównoważonej gospodarki leśnej prowadzonej przez Lasy Państwowe, w której chronimy różnorodność biologiczną i naturalne ekosystemy leśne w taki sposób, alby racjonalnie pozyskiwać drewno, nie przekraczając możliwości odnowy lasu, bluszcz porastający drzewa miał swoją spokojną ostoję w otulinie miasta.

Wydzielenie leśne, w którym rósł do tej pory bluszcz, przeznaczone zostało jako obszar lasów społecznych, czyli tych najchętniej odwiedzanych i wybieranych jako miejsca rekreacji przez miejscową ludność. Społecznie odpowiedzialni za las jest każdy z nas. Dlatego też do rozmów o lasach społecznych zasiedli wszyscy: przedstawiciele LP, strony społecznej, samorządów, zakładów usług leśnych i naukowców. Niestety w przypadku takiej dewastacji i niszczenia leśnej przyrody, my wszyscy, którym zależy na tym by lasy były zdrowe i silne, czujemy się zawiedzeni.

Lasy społeczne to projekt, który budzi wielkie zaufanie do wspólnie podjętych działań na rzecz ochrony lasów i polskiej przyrody. Niestety, przypadek tak smutnego wandalizmu pokazał, jak łatwo jest nadwyrężyć to zaufanie i zniechęcić do aktywności na rzecz wspólnie pojętych działań na rzecz lasów społecznych.  

Lasy Państwowe podejmują ważne kroki w kierunku usystematyzowania problemu lasów wokół dużych miast i tych terenów, wobec których wyrażane są oczekiwania zmniejszenia pozyskiwania drewna, rozwoju infrastruktury rekreacyjnej czy organizacji imprez masowych. Przed nami jeszcze wiele spotkań, narad i rozmów. Razem dbajmy o nasze lasy, bo to one są naszym pięknem i dobrem narodowym.