Asset Publisher Asset Publisher

Poległ ”Dąb Napoleona”

Podczas burzy na skutek silnego wiatru zniszczeniu uległ okazały pomnik przyrody zwany w Białych Błotach „Dębem Napoleona"

Zapowiadane na poniedziałek 30 maja burze miały przynieść opady potrzebnego lasom wiosennego deszczu. Nie spodziewaliśmy się jednak, że przyniosą tak poważną dla przyrody i krajobrazu stratę. Trwającej blisko godzinę popołudniowej nawałnicy nie oparł się pomnikowy dąb szypułkowy rosnący w pobliżu leśniczówki Lipniki (53°05'47″N 17°53'05″E). Wiatr i ulewa pokonały olbrzyma, którego korona wyłamała się z pnia.

Po raz pierwszy drzewo zostało uszkodzone w 2014 roku, wtedy oderwaniu uległ jeden z potężnych konarów. Rozmiar dębu i jego wewnętrzne spróchnienie uniemożliwiały niestety jego techniczne zabezpieczenie.

Nadleśnictwo nie udało się określić wieku pomnika, jego obwód na wysokości 1 metra od ziemi wynosił blisko 800 centymetrów, a wysokość ponad 23 metry. Zwyczajem innych drzew bliskich naturalnej śmierci „Dąb Napoleona" nadal owocował.

W pobliżu leśniczówki Lipniki znajduje się jeszcze jeden pomnikowy dąb szypułkowy, który na szczęście nie uległ uszkodzeniu (53°05'52″N 17°53'19″E).