Lista aktualności Lista aktualności

Pamiętamy o historii regionu

W wieloletniej historii naszego kraju, lasy niejednokrotnie były niemymi świadkami zdarzeń podniosłych, niecodziennych i tragicznych.

 O jednych wiemy już wiele, o kolejnych dowiadujemy się dopiero teraz. Inne owiane są ciągle tajemnicą, lub wyjaśnione w niewielkim stopniu. Miejsca tych zdarzeń często upamiętniane są pomnikami, czy tablicami na kamieniach.

 Takim miejscem jest fragment lasu w oddziale 37 leśnictwa Bielice. Od kilkudziesięciu lat stoi tam pomnik upamiętniający 51 bydgoszczan zamordowanych przez hitlerowców na początku okupacji. Niestety na pomniku widać już było upływ czasu. Dlatego Nadleśnictwo Bydgoszcz postanowiło go odnowić. Z pomocą przyszły nam służby, na które leśnicy zawsze mogą liczyć – straż pożarna. Jednostka ze Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej z Bydgoszczy oczyściła pomnik z wieloletnich naleciałości, a współpracujący z nadleśnictwem Zakład Usług Leśnych pomalował pomnik i otaczający go płotek.

 Chcąc przybliżyć wypoczywającym w podbydgoskim lesie mieszkańcom, historię jaka rozegrała się w tym miejscu 79 lat temu, Nadleśnictwo Bydgoszcz zamontowało w pobliżu tablicę z informacjami jakie uzyskano z Instytutu Pamięci Narodowej. Okazuje się, że w sprawie tragedii jaka rozegrała się w lesie na Bielicach jest jeszcze wiele niewiadomych.

Zapraszamy na jesienne spacery po lesie, w którym znaleźć można nie tylko grzyby, ale i widzę o czasach minionych.

Na zdjęciu stoją od lewej:

- Z-ca Komendanta Szkoły Podoficerskiej PSP, bryg. Robert Sawosz

- Nadleśniczy Nadleśnictwa Bydgoszcz, Jacek Krzyżanowski

- Komendant Szkoły Podoficerskiej PSP, st. bryg. Jacek Antos

- Z-ca Nadleśniczego Nadleśnictwa Bydgoszcz, Andrzej Białkowski

- Dowódca Jednostki Ratowniczo Gaśniczej Szkoły Podoficerskiej PSP, ml. bryg.Piotr Napiontek

- Leśniczy leśnictwa Bielice, Marek Zmitrowicz